2015. február 15., vasárnap

A só alatt






A hanyatlásnak indult dél-amerikai város sóbányájából több női holttest is előkerült. A nagyvárosban már leszuperált nyomozó magánakcióba kezd, hogy ezzel visszanyerje az elveszett tekintélyét. Nem spanyol film, csak majdnem, és már ezt is annyira érezni rajta! Egész a film végéig fogalmunk sincs a gyilkos kilétéről. És amit olyan zsenialitással művelnek, és amire sem az amerikai, sem az egyéb európai filmgyártás nem képes: a jelen szálakat ködösen, misztikusan, de visszakapcsolják a múlthoz.
Mindezek ellenére – mivel egyszerű a történet, és teljesen materiális a mondanivaló – mégsem tudok áradozni róla. Így azt javaslom, csak akkor kezdjünk neki, ha már minden jó thrillert ellőttünk!

Savages - Vadállatok





Hogy tud három fiatal a drogiparban érvényesülni, akiknek saját munkamódszerük és hitvallásuk van a szakmájukat illetően? A tipikus rivalizálások őket sem kerülik el, épp ezért kérdés, hogy ezeket egyáltalán hogy élik túl?
Igazi sztárparádét láthatunk, személyreszabott szerepekben. A képi világ, és a sztori dinamizmusa még egy további plusz, hogy egy egyedi hangulatú, máshoz nem hasonlítható gengszterfilmet kapjunk.

Wrecked - Meghasadva




Valahol az USA-ban, egy sűrű erdőben ébredni úgy, hogy nem emlékszel semmire – főleg arra nem, hogy hogy kerültél oda – nem a legjobb dolog. Az már eleve egy kaland, míg végre gyalog kijutsz a vadonból. És közben, ha szerencséd van, sikerül végre felidézned, hogy hogy is kerültél oda?
Kifejezetten egyszerű a sztori, és az előadásmód sem sokat csavar rajta. Mégis azt mondom, érdemes megnézni: már csak azért is, mert még csak nem is tudok hasonlót mondani.

2015. február 14., szombat

Cold comes the night - A hideg éjjel érkezik




A lepukkant amerikai kisváros egyik útszéli motelében él az édesanya a lányával. Bár a motel a drogos és egyéb gyanús alakok kedvelt helye - mivel ez az egyetlen tulajdonuk és megélhetési forrásuk - elköltözni nem tudnak, a gyámügy kifejezett kérése ellenére sem. Az anya helyzete kilátástalan, hiszen úgy tűnik, elveszíti a lányát. Hirtelen azonban sokkal nagyobb és veszélyesebb csávába kerül, amikor egy profi bűnöző és maffia-alkalmazott érkezik a motelbe.
Sajnos kiszámítható a sztori,és a szereposztás sem túl ötletes. Elhagyható ez a film.

Biutiful




Főhősünk egyedülálló apaként neveli két gyermekét Barcelona egy eléggé lepusztult, bevándorlókkal teli negyedében. Abból tartja fenn magát, hogy a bevándorlókkal, és az általuk végzett és végeztetett illegális tevékenységekben vállal közvetítői szerepeket. Amikor megtudja, hogy hamarosan meg fog halni, próbál mindent elrendezni, és gondoskodni a gyermekei jövőjéről. A helyzetet egyáltalán nem könnyíti meg, hogy közben megjelenik az elvonóra ki-bejáró felesége is.
Mélységesen lehúz, és a különböző testi-lelki betegségektől szinte bűzlik a film. Már csak azért is érdemes megnézni, mert meg sem próbál finomkodni ezen a téren.
Kíméletlenül figyelmeztet arra, hogy mi a helyzet az európai nagyvárosoknak a turistaútvonalakon kívül eső területein, és mindezt az adott típusú emberi lét kilátástalanságával ötvözi. Nagyon kellemetlen, nagyon beteg, de valódi.

Cracks - Merülések




Az 1930-as évek elején járunk, egy eldugott angliai bentlakásos lányiskolában, ahová épp új lakó érkezik: az előkelő és csinos Fiamma. Az intézeti létet száműzetésként megélő gyerekek a feszültséget egymáson vezetik le, és csak későn veszik észre, hogy van, aki kihasználja a naivitásukat.
Gyönyörű színhelyeken játszódó, érzelemdús dráma a gyermeki ártatlanságról, és annak a szembesüléséről a hideg, számító felnőtt tettekkel.

Gone girl - Holtodiglan



A férj tipikus amerikai álom-világát összetöri, amikor a reggeli futásból hazaérve üresen találja a házát, és minden jel arra mutat, hogy a feleségét elrabolták. Természetesen ő a fő gyanúsított, főleg mikor kiderül, hogy a házasságuk már rég megromlott, és meg is csalta a feleségét. Közben viszont ő is rájön, hogy ki áll mindezek mögött.
Pörgős thrillereken edződött embereknek kicsit úgy tűnhet, mintha túl hosszúra sikeredett volna, de ez valószínűleg cdak az események nem egészen megfelelő ütemének tudható be; azonban tény, hogy ehhez a műfajhoz ennyi idő egyszerűen kell. Ez így lett egy tökéletes film a házastársi kapcsolatról, a kapcsolat iránti elkötelezettségről, és arról, hogy ki mennyire veszi ezt komolyan.

Byzantium



Anya és lánya állandó vándorlásban él, egyik városból a másikba. Mindketten gyilkolnak, de eltérő okokból. Amikor a folyamatos menekülésbe belefáradnak, az üldözőik is utolérik őket, és nekik felelniük kell az illetéktelenül megszerzett vámpír-lét miatt.
Nem tudom, mit akart tolmácsolni a készítő, de semmit sem sikerült átadni. Amiért egyáltalán írok róla, az az, hogy a sztori kiszámíthatatlan, és hogy annyira elüt a tipikus vámpír-filmektől.

A most wanted man - Az üldözött




Terrorista-gyanús férfi bukkan fel Hamburgban, hogy az apja által ráhagyott pénzt átvegye. A 9/11 utáni feszült légkörben természetesen nem kerülheti el a különböző titkosszolgálatok figyelmét. Nem mindegy azonban, hogy valaki csak eszköznek használja-e, számolva az esetleges ártatlanságával, vagy beskatulyázva úgy eltünteti a színről, hogy nyoma sem marad?
Elsősorban a könyv írójának köszönhetjük ezt a remek alkotást, és csak másodsorban a filmkészítőknek. Mindenesetre, sikerült egy meglepő és kiszámíthatatlan, ugyanakkor a realitás által adott pofonokat hűen tükröző filmet készíteni.

Snowpiercer




A jövőben az egész bolygót hó és fagy borítja, csak egy előrelátó és zseniális ember találmányában, egy megállás nélkül száguldozó vonatban van lehetősége az embereknek életben maradni. A vonat alapvetően csak a legtehetősebbek számára készült, azonban emberbaráti érzésektől hajtva egész sok potyautast felengedtek rá, akik a vonat hátsó részében tengetik napjaikat, éhezve és mocsokban. Amikor már az emberi lét legalsó határát súrolja a helyzetük, lázadás robban ki, és előretörnek, egész a vonat irányítójáig hatolva.
Egyeseknek furcsa volt, hogy a vonat utasai, mint a megmaradt emberiség jelképe, milyen nemzetiségi megoszlással rendelkeznek. Nem gondolom, hogy ezt kellene néznünk. Talán többet lehet levonni a csoportok egymáshoz való viszonyáról, és eleve arról, hogy a ,,potyautasok" mennyi információt kaptak a vonat többi részében zajló dolgokról. Tehát nem csak azért kell megnézni, mert egy kifejezetten izgalmas akció sci-fi, hanem mert sok olyan mondanivalója van, amit nem lehet elégszer hallani.

Reasonable doubt - A félelem játéka



Úgy tűnik, a fiatal ügyésznek egy spicces este egyetlen rossz döntésével sikerül romba döntenie az életét. Hogy hogyan csúszik bele az egyre durvább hazugságokba és törvénysértésekbe, és hogy sikerül-e egyáltalán kimásznia ebből a helyzetből - erről szól a film.
Egy percre sem szűnik meg minden idegszálunkat megfeszítő thrillernek lenni, nyakon öntve nagy adat figyelmeztetéssel az egyetlen rossz döntést, ill.az élet fekete-fehérségét vs.szürkeségét illetően.

The calling




Az álmos amerikai kisvárost szokatlan gyilkosság rázza meg. A kiérkező rendőrnő (akinek az alkoholproblémája csak az egyik tünete a teljesen szétcsúszott életének) rájön, hogy egy egészen különleges elkövetővel van dolga. Nem is gondolja, hogy neki személyesen is sikerül magára vonnia a sorozatgyilkos figyelmét.
Sötét és letargikus a mondanivaló, és a kép világ tökéletesen megfelel ennek. Ahhoz viszont túlságosan tömegfilm, hogy bármi értékeset felfedezzünk benne. Őszintén: túléljük, ha kihagyjuk!

Two faces of January - Kétarcú Január




A középkorú férj és fiatalabb neje a görögországi nyaraláson megismerkedik az amerikai, de huzamosabb ideje ott élő idegenvezetővel. Kiderül azonban, hogy nem szimpla nyaralásról van szó. A szorult helyzetbe került férjet az idegenvezető segíti ki, aki viszont bűntárssá válik ezáltal. Hamarosan a feleség is kénytelen lesz felébredni a kellemes tudatlanságból.
Gyönyörű színhelyeken játszódó, izgalmas és jól felépített jeleneteket kapunk, de sajnos ennyi az összes jó, amit el tudok mondani róla.

Birdman avagy a mellőzés meglepő ereje





A 90-es évekbeli képregény-akcióhős figurát alakító Riggan Thomson jelenleg a Broadway-n készül első darabjának bemutatójára, mely az ő adaptációja, ő rendezi, és szerepel is benne. A darab nagy bukásnak ígérkezik, mégis sikerül kasszasikerré tenni - de milyen eszközökkel? Érdekes képet kapunk arról, hogy hogy áll a színpadi színész a mozifilmek sztárjaihoz, és azt is, hogy az ő normális életét és egészséges személyiségét mennyire vitte magával a leáldozott sztársága?
Nem túl mozgalmas a film, és ezen az sem segít, hogy a mondanivalót is eléggé szétszórva és elrejtve kapjuk. Ez utóbbi jellemző mégis pozitív a szememben, mert legalább meg kell dolgozni érte. Bizony, az a fajta film, amire érdemes sort keríteni, átengedve azt az estét a felhőtlen szórakozás helyett  valami érdekesebbnek.

2015. február 3., kedd

Még mindig Bergamo









Zodiákus




Nincs több olyan film, amit még sokadszorra is érdeklődéssel tudnék végignézni. A 60-as évek egyik amerikai nagyvárosában egy sorozatgyilkost próbálnak elkapni. Jó pár nyomra bukkannak, és több gyanúsított is van, azonban eldönthetetlen, hogy melyikük a valódi gyilkos, ugyanakkor rábizonyítani még így sem tudják egyikükre sem.
Nagyra értékelem, hogy nem próbálnak a készítők egyik irányba sem terelni, abszolút ránk bízzák a döntést.
Ja, el ne felejtsük: valós sztori alapján készült.

The skin I live in - A bőr, amiben élek




Mit tesz az őrület szélén álló plasztikai sebész, ha a feleségét elvesztette, a lányát pedig  megerőszakolta egy fiú? Úgysem tudjátok kitalálni! De a cselekmény ezen durva, és ,,egyszerű” szála mellett kapunk még néhány adalékot, amit mindenki a saját szájíze szerint ítélhet meg, a jelen körülményeket mégis kérlelhetetlenül befolyásolják.
A képi világa modern, de mégis azt mondhatom, hogy tipikusan spanyol; az idősávok mesteri váltogatása pedig még izgalmasabbá teszi az amúgy is ütős filmet. 

An unfinished life - Egy befejezetlen élet




A bántalmazott nő a lányával visszaköltözik egykori apósa farmjára. Mivel a nőnek része volt a férje halálát okozó balesetben, így a konfliktus garantált. A kérdés az, hogyan tudják ezt feldolgozni. Kifejezetten erőtlen alkotásnak tartom. Persze, ha akarom, ki tudok paszírozni belőle valami összetákolt, belemagyarázott mondanivalót, de ennyiért igen kár volt egy egész filmet csinálni.
Emellett viszont, a színészi alakítások egész jók. Kár, hogy csak ezt a ,,teret kapták”.

Stonehearst Asylum



Valamikor a 19.század végén fiatal orvos érkezik az általa választott gyakorlati helyszínre, egy, a világ végén fekvő elmegyógyintézetbe. Meglepődve tapasztalja, hogy sok esetben kifejezetten a hivatalosan elfogadott gyógymóddal ellentétesen kezelik a betegeket. Hamarosan megtudja, hogy más tekintetben is rendhagyóan működik az intézet.
Egyetlen értéke a filmnek, hogy igen találóan figurázza ki a korabeli gyógymódokat, nagyon élesen rávilágítva azok hibáira. De azonkívül semmi!  Pedig lettek volna benne lehetőségek, de mivel láthatóan tömegszórakoztatásra készült, így olyan ütemben kapjuk az infót, hogy ,,a hülye is megérti”, azonban épp emiatt az igényesebb nézőt picit untatja is. 

Fejvadászok




Főhősünk elmélete az, hogy a három fejjel magasabb, szép nőket – mint amilyen a felesége – az alcsony, kifejezetten jellegtelen alakok – mint amilyen ő – csak úgy tarthatják meg, ha kiemelkedő anyagi hátteret biztosítanak nekik. Ezt ő például műkincs-rablással valósítja meg. Egy nap azonban megjelenik kettejük közt az az ember, aki a nejét elcsábítani, őt pedig lebuktatni szeretné. Ezután eseménydús és pergő hajsza kezdődik, melyben főhősünk is tanul egy-két dolgot.
Fejtegetnivaló, velős mondanivalót ne ettől a filmtől várjunk. Azonban tagadhatatlanul szórakoztató, kifejezetten alkalmas arra, hogy egy fárasztó nap után csak úgy meredjünk a képernyőre.

Jessabelle




A fiatal lány egy balesetben elveszíti párját, és a még meg sem született gyermekét is. Ő maga tolókocsiba kényszerül, így, hogy legyen, aki gondozza, hazaköltözik az apjához, egy déli államokeli házba, amely már első percben a tökéletes horror-helyszín benyomását kelti.
Rendszeresen tapasztal valamilyen jelenlétet maga körül, és ami még meglepőbb: a fiatalon meghalt édesanyja neki hátrahagyott videóüzeneteiben megmagyarázhatatlan dolgokat talál.
Nézőpont kérdése, hogy hogyan értékeljük ezt a filmet. Mondhatjuk tipikusan amerikai horror-próbálkozásnak, egészen elhanyagolható mondanivalóval. Azt viszont nem tagadhatjuk, hogy kevés az ilyen stílusos módon a déli légkörre építő horror-képződmény. 

Tall man - A magas ember



Az erősen hanyatlásnak indult városban meglepően sok gyerek tűnik el. Gyanítjuk már a film elején is,  hogy ez nem véletlenül történik. Végül a város orvosának özvegyen maradt felesége veszíti így el a kisfiát – ő azonban nem úgy reagál, mint a többiek: kíméletlen keresésbe kezd, és végül meg is találja a gyermekét.
A szemünk előtt kibontakozó háttérsztori nem fog hatalmas meglepetésként érni minket, hiszen már a film kezdetétől számíthattunk rá, azonban tény, hogy nem ezt vártuk. Ettől olyan kimagasló ez a film: a felismerést csak cseppenként kapjuk.

Nightcrawler - Éjjeli féreg



A helyszín: L.A. A piti kis tolvajból a lepukkant TV csatornát fellendítő kamera-man lesz, aki a baleseti-és bűnügyi helyszíneken készített minél véresebb-annál jobb videókból él. Megtudjuk azt is, hogyan lett ő a ,,piacvezető" ezen a téren, és hogy miket kell megtennie ennek a helynek a megtartásáért.
Már eleve döbbenet, hogy milyen sok ember képes nap mint nap ilyen borzalmakkal dolgozni. Talán eleve és szándékosan része a mondanivalónak, hogy mit művel hosszú távon ez a légkör az emberek lelkivilágával? A főhős mindenestre szemmel láthatóan pszichopata.
Nem szépítem: örülni fogunk, mikor vége lesz a filmnek. Azonban, egy sor fontos dologra hívja fel a figyelmet, és a ma emberének igenis szüksége van arra, hogy egy ilyen tükröt tartsanak elé!


Triangle - Háromszög



A néhány fős csoport Miami partjainál indul hajókirándulásra. A nyílt víz kellős közepén egy váratlan vihar tör rájuk....
Igen, ez amolyan Bermuda-háromszöges sztori.
Talán 2008 a készítés éve. Tény, hogy már akkor is készültek ,,kerekebb" sztorival rendelkező filmek, de azért ezt mégse írjuk le!
Elsőre kicsit összecsapottnak, átgondolatlannak, és nyitva hagyottnak tűnik, de ha átgondoljuk, akkor azért találunk benne némi töprengenivalót. Összességében inkább a tömegszórakoztatás jegyei kerültek túlsúlyba, de legalább abban a kategóriában jónak számít.